Stopy procentowe w 2023 roku

Wysokość stóp procentowych jest wskaźnikiem niezmiernie istotnym dla każdego kredytobiorcy, ponieważ bezpośrednio wpływa na wysokość rat kredytowych. Po okresie rekordowo niskich stóp procentowych w 2021 roku, to znaczy za czasów epidemii, raty znacząco wzrosły w 2022 roku, jakie w takim razie są prognozy na 2023 rok?

Stopa procentowa jest to cena, którą trzeba zapłacić za pożyczenie pieniądza. Jej wysokość przyczynia się do kosztów kredytów i depozytów, które będzie trzeba oddać do banku by powiększyć swoje oszczędności. Również stabilność waluty zależy od ich poziomu, za który odpowiada Rada Polityki Pieniężnej, tj. organ NBP.
Przed 2021 rokiem wysokość stóp procentowych utrzymywała się na względnie stabilnym poziomie, lecz od czasu trwania pandemii COVID-19 i co za tym idzie krachu gospodarki, stopy procentowo były nieraz kilkukrotnie obniżane i podwyższane z uwagi na globalne warunki społeczno-gospodarcze.
Już w 2022 stopy procentowe, uwzględniające przy obliczaniu odsetek stawkę WIBOR 3M, były wysokie, lecz prognozy pokazują, że w 2023 roku wcale nie będą spadać. Zdaniem ekonomistów, w 2023 roku mogłyby zapaść pierwsze decyzje o obniżeniu stóp procentowych, lecz aby tak się stało, należy zatrzymać inflacyjną tendencję zwyżkową, na co nie powinniśmy liczyć, chociażby z uwagi na planowane dwie podwyżki wynagrodzenia w tym roku.

Ważną wiadomością jest nadchodząca zmiana odnośnie umów kredytowych. Wskaźnik WIBOR ma zostać zastąpiony nowym, niższym nawet o 1,5-2%, co jednak, zdaniem ekonomistów, niekoniecznie wpłynie na znaczne obniżenie raty kredytów z uwagi na fakt, że nie jest to jedyny czynnik, od którego ich wysokość jest uzależniona.

W takim razie, o jakiej wysokości potencjalnych podwyżek mówimy? Jak dalej będą prezentować się stopy procentowe? Według prognoz inflacja nadal będzie rosła, a stopy procentowe nie zaczną spadać jeśli osiągnie ona swój maksymalny poziom. Osoby spłacające kredyt hipoteczny muszą liczyć się ze wzrostem rat już w kolejnych miesiącach. Spekulując, przyjmując wysokość marży kredytu hipotecznego na poziomie 2,3%, stawkę WIBOR 3M wynoszącą 7,34% oraz oprocentowanie kredytu hipotecznego, które wzrosło do 8,75%, rata kredytu będzie aż o około 220 zł wyższa dla pożyczonych 100 000 zł. Jeżeli już stopy miałyby ulec obniżeniu, może to nastąpić dopiero pod koniec 2023 roku lub z początkiem roku 2024.

Udostępnij:

Więcej postów

Przełom w sprawach frankowych staje się faktem

Oczekiwanie na opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie roszczeń frankowiczów dotyczących zwrotu nadpłaconych świadczeń trwało wiele miesięcy. Opinia ta okazała się istotnym

Zmiany w prawie w 2023 roku

W Polsce, można śmiało powiedzieć, że Nowy Rok jest nie tylko tradycyjną okazją do świętowania odejścia starego, a nadejścia nowego roku, ale również momentem, w

Skontaktuj się z nami

Dane Adresowe

Kancelaria Adwokacka LEGALLEX 2022, wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt Realizacja ITenter.pl