Co z WIBOR-em w nadchodzących miesiącach?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależna od konkretnego stanu faktycznego. Najistotniejszym czynnikiem będzie to, czy pytamy o umowy kredytowe zawarte w 2023 r., czy kredytu zaciągnięte jeszcze przed rokiem 2023.

W zakresie umów kredytowych zawieranych w 2023 r. i później, ich oprocentowanie, stopniowo, nie będzie już opierane o wskaźnik WIBOR, ponieważ pojawiły się nowe regulacje powstałych z inicjatywy Ministerstwa Finansów od 2023 r. na mocy których WIBOR ma być zastępowany wskaźnikiem WIRON. Pierwsze umowy kredytowe oparte o WIRON mają pojawić się na rynku już od 1 lipca 2023 r, a usunięcie WIBOR w pełni ma nastąpić dopiero do 2025 roku.

Prognozy WIBOR na 2023 r.

Prognozy WIBOR na rok 2023 uzależnione są w znacznej mierze od decyzji RPP w zakresie podwyższania stóp procentowych. Brak takich podwyżek powinien skutkować utrzymaniem wysokości WIBOR na poziomie ok. 6-8%. Jeżeli natomiast z końcem 2023 r. dojdzie do obniżania wartości stóp procentowych, można spodziewać się, że i wartość WIBOR spadnie.

Jeżeli w obliczu zmian, pojawia się myśl, czy warto teraz przechodzić na stałe oprocentowanie należy zauważyć, że główną zaletą kredytów o stałej stopie procentowej jest ich przewidywalność i stabilność, oznacza to, że wysokość raty jest z góry określona i nie zmienia się na skutek czynników zewnętrznych. Stałe oprocentowanie jest niezależne ani od wskaźnika WIBOR, ani od mającego go zastąpić wskaźnika WIRON. Kredytobiorca nie musi się więc martwić, że jego rata wzrośnie. Warto jednak pamiętać o drugiej stronie medalu, a mianowicie o fakcie, że stałe oprocentowanie kredytu nie zmieni się również w przypadku obniżenia stóp procentowych, co spowoduje zmniejszenie wysokości raty kredytów zawartych w oparciu o zmienną stopę procentową.

Udostępnij:

Więcej postów

Przełom w sprawach frankowych staje się faktem

Oczekiwanie na opinię Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie roszczeń frankowiczów dotyczących zwrotu nadpłaconych świadczeń trwało wiele miesięcy. Opinia ta okazała się istotnym

Zmiany w prawie w 2023 roku

W Polsce, można śmiało powiedzieć, że Nowy Rok jest nie tylko tradycyjną okazją do świętowania odejścia starego, a nadejścia nowego roku, ale również momentem, w

Skontaktuj się z nami

Dane Adresowe

Kancelaria Adwokacka LEGALLEX 2022, wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt Realizacja ITenter.pl